La 20 de ani de la lansarea filmului Amazing Grace, povestea lui William Wilberforce revine în atenție. Pastorul și autorul Bob Beltz speră ca o nouă generație de creștini să descopere exemplul acestui politician britanic care și-a pus credința în slujba unei cauze dificile: abolirea comerțului cu sclavi.
Filmul, lansat în 2006, prezintă lupta de aproape 20 de ani a lui Wilberforce. În 1787, el a introdus în Parlament primul său proiect pentru abolirea comerțului cu sclavi. A fost respins. A continuat însă să lupte, an după an, în ciuda înfrângerilor și a opoziției puternice. În cele din urmă, în 1807, Parlamentul britanic a adoptat legea care a abolit comerțul cu sclavi.
Pentru Beltz, povestea lui Wilberforce este relevantă mai ales pentru generația de astăzi, obișnuită ca lucrurile să se întâmple rapid.
Wilberforce a înțeles că credința creștină nu trebuie să rămână doar în biserică, ci trebuie să influențeze întreaga viață, inclusiv societatea și politica.
După convertirea sa, s-a gândit să părăsească politica și să intre în slujirea bisericii. Însă pastorul John Newton, autorul imnului Amazing Grace, l-a încurajat să rămână în Parlament, spunându-i, în esență: „Dumnezeu are nevoie de tine acolo.”
Wilberforce nu s-a limitat la problema sclaviei. A luptat împotriva sărăciei, viciilor și altor nedreptăți sociale și a contribuit la înființarea a numeroase organizații pentru binele societății.
Bob Beltz îi încurajează pe creștinii de astăzi să-i urmeze exemplul: „Roagă-te și întreabă-L pe Dumnezeu: «Ce vrei să fac?» Poate că nu ești William Wilberforce, dar orice îți arată Dumnezeu să faci, fă acel lucru.”
Schimbarea nu vine întotdeauna repede. Uneori este nevoie de ani de perseverență. Dar credința autentică nu doar privește lumea din jur, ci caută să o transforme, cu răbdare, curaj și încredere în Dumnezeu.
Articol publicat de stiricrestine.ro

